3.10.2011 - Naše společnost potřebuje mediální výchovu, shodli se účastníci konference.
Naše společnost potřebuje mediální výchovu, shodli se odborníci, učitelé i studenti na Závěrečné konferenci mediální výchovy „Média a jak jim (ne)rozumíme“ v pondělí 3. října v Pardubicích. Konference završila dvouletý evropský projekt Mediální výchova na gymnáziích, který realizuje Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s gymnázii v Pardubickém kraji. Autoři projektu představili přítomným Příručku dobré praxe, která jako součást nové metodiky MEDIA SET, praktickou formou podporuje výuku mediální výchovy na školách. Konferenční sál zaplnili účastníci převážně z řad pedagogů a studentů gymnázií do posledního místečka. Lákavými řečníky byli Václav Moravec nebo Jan Rosák. Ke slovu se dostali také učitelé a studenti, kteří diskutovali nad významem a kvalitou mediální výchovy v systému českého školství.
„Ojedinělý projekt končí, ale udělali jsme jím velký krok do našeho odborného i lidského vzdělávání,“ zhodnotila realizaci projektu Miluše Horská, senátorka a předsedkyně Koalice nevládek Pardubicka, o. s.
„Do projektu se nám podařilo aktivně zapojit na 700 studentů gymnázií a 23 učitelů. MEDIASET jsme předali všem 21 gymnáziím působícím v kraji a na 8 školách předvedla Dana Krouželová, hlavní metodička a autorka projektu, vzorovou výuku,“ popsala čísly realizaci projektu jeho manažerka Hana Vaisová. Přítomní zástupci gymnázií poděkovali realizátorům projektu za tento jedinečný projekt a vyjádřili potřebu realizace navazujících vzdělávacích projektů ke zkvalitnění a prosazování mediální výchovy ve školách. „Samotná příprava učitelů mediální výchovy velmi pokulhává. Je zde hlad po informacích z oblasti mediální výchovy,“ uvedl Milan Báča, ředitel svitavského gymnázia. Zástupce Odboru školství Pardubického kraje Ivan Hudeček potvrdil výroky učitelů a ubezpečil je v tom, že Kraj podpoří mediální výchovu v rámci systému dalšího vzdělávání. Na to reagovala též Miluše Horská, členka Mediální komise Senátu ČR: „Tímto si dávám závazek, že se pokusím projekt rozšířit. Pokusím se zajistit jeho pokračování s finanční podporou Evropského sociálního fondu a Ministerstva školství.“
O své zkušenosti s mediální výchovou se v bloku Mediální výchova v praxi podělili studenti tří partnerských gymnázií, učitelé, ale také zástupci regionálních médií. Martin Kolovratník, ředitel Českého rozhlasu Pardubice, a Tomáš Dvořák, šéfredaktor Pardubického deníku předvedli přítomným studentům a učitelům reálnou tiskovou konferenci, v rámci které je k tématu vyzpovídali. I z jejich pohledu je mediální vzdělávání národa důležité.
Problematiku politických diskuzí vč. jejich organizačně-technického zázemí představil přítomným Václav Moravec. Hovořil velmi poutavě a následně se ocitl v pro něj ne zcela běžné roli dotazovaného, když ho zasypaly otázky z publika.
V závěru konference se účastníci dočkali druhé mediální hvězdy - Jan Rosáka, který zajímavým způsobem zhodnotil vývoj zábavných televizních pořadů v českém prostředí.
„Doufáme, že se nám podaří navázat na úspěšné výsledky projektu Mediální výchova na gymnáziích a podaří se nám ve spolupráci se školami připravit a přivést k životu navazující vzdělávací projekt,“ uzavřela Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, o. s.
Záštitu nad konferencí převzala Miluše Horská, senátorka a předsedkyně Koalice nevládek Pardubicka, o. s., a Jana Pernicová, radní Pardubického kraje zodpovědná za oblast školství.
8. 8. 2013
15. 9. 2012
3. 4. 2012
"Vše, co víme o naší společnost a o našem světě, poznáváme prostřednictvím médií."
(N. Luhmann)